Pobierz aplikację
apple app store google play store
  • Home
  • Wydarzenia
  • Wszystkie kolory świata dla Ewy. Malarstwo Wacława Jagielskiego

Wydarzenie już się zakończyło

Wszystkie kolory świata dla Ewy. Malarstwo Wacława Jagielskiego

Artysta malarz, Konserwator Dzieł Sztuki. Członek, założyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w wielu znaczących polskich i zagranicznych Galeriach Sztuki i Muzeach oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Jego obrazy wystawiane były między innymi w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Wilnie, Rumunii, Bardejowie, Lyon, Atenach, Innsbrucku, Hollabrunn, Kiskunkalas na Węgrzech, czy szeregu miast w Niemczech. Uczestnik wielu Salonów Malarstwa Małopolskiego, sieradzkich „Triennale Martwej Natury”, krakowskich i toruńskich wystaw „Małych Form Malarskich” oraz Ogólnopolskich i Międzynarodowych Biennale Pasteli, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. W 2015 zdobył wyróżnienie na 79 Exhibition of Painting and Sculpture w Chicago. Organizator i uczestnik wielu polskich i zagranicznych plenerów malarskich. Uhonorowany między innymi odznaczeniem „Gloria Artist” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Autor kilku albumów – tomów wierszy: „Moje 40 i 4”, „Na styku szeptów”, felietonów, książki „Nowy Sącz – miasto które pokochałem”, „U stóp Góry Przemienienia – modlitwa na płótnie”. Przez 25 lat prowadził swą Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki ratując wiele zabytków architektury drewnianej i zabytkowych mebli.
Wystawa gromadzi prace wykonane w technice olejnej i pastelowej. Wszystkie przedstawione obrazy są afirmacją zjawiskowości tego, bez czego nie byłoby życia na Ziemi – światła, z jego bliźniaczym bratem, cieniem. Oczywiście tej nieustająco pulsującej energii przenikania się tych dwóch wartości, budujących życie, upatruję piękno Boskiego stworzenia świata. W cieniach zaś dostrzegam ludzkie zachwyty tym pięknem, które wspaniale potrafią wspólnie budować każdy kadr malarski, ale i moje osobiste życie.
Harmonia mego malarstwa nie jest prowadzona w charakterze zawsze „ugrzecznionego” menueta, ale czasem brzmi jazzowo, czasem symfonicznie. Oczywiście znaleźć tu można również, dla uspokojenia, pierwiastki sentymentalizmu i romantyzmu.
Tematem przewodnim jest pejzaż. W kilku obrazach pokazuję własne fascynacje Tatrami, górami i całą ich magią. Pozostałe kadry ukazują bardziej zjawiskowość podejmowanego tematu, z pięknem natury, zwierząt i tego, co mnie zachwyca przez całe sześćdziesięcioletnie już życie.
Wszystkim obrazom, jak to w moim malarstwie, towarzyszy wielość barw i kolorów. Ale to, co buduje malarstwo, to właśnie światło, cień i kolor – i w tym akurat nie jestem nowatorski. Choć, obserwując malarstwo współczesne, powoli dochodzę do wniosku, że obecny stan sztuki i sposób, w jaki się ją przedstawia, staje się dla mnie coraz bardziej obcy, szary, depresyjny, czasem nawet bluźnierczy.
Cieszę się więc, że nie będąc zafascynowany tymi „nowościami”, pozostałem w swym „konserwatywnym” kolorycie, który daje mi pełnię szczęścia i utrzymuje na całkiem dobrym poziomie moją wewnętrzną radość. Oczywiście nie oznacza to, że nie poszukuję pewnych nowych rozwiązań, ale czynię to tak, aby nie niszczyć tego, co mnie naprawdę w twórczości cieszy.
Bo tu najpierw muszę być zadowolony ja sam – twórca. A co powiedzą odbiorcy? To już leży po drugiej stronie, której nie próbuję ani kształtować, ani nie mam na nią wpływu.
Tak więc, zapraszając Państwa na moją wystawę, zapraszam do przeprowadzenia eksperymentu – czy warto było przyjść i obejrzeć prace Wacława Jagielskiego?
Zapraszamy w godzinach pracy Kawiarni Kawa & Kultura
WSTĘP WOLNY!
Organizator: Zakopiańskie Centrum Kultury, Stacja Kultura Zakopane
Patron medialny: Ściana Tatr